Victorie spectaculoasa pentru CSM Lugoj in deschiderea noului sezon la volei. Jucatoarele din Timis au trecut de Voluntari dupa 5 seturi

Captura video FC Voluntari

TIMIS. CSM Lugoj a avut nevoie de cinci seturi pentru a obtine prima victorie a sezonului in Liga Nationala de volei feminin.

Timisencele s-au impus in repriza inaugurala cu 25-20, dupa 23 de minute, pentru al doilea set sa le revina tot lor, insa dupa o jumatate de ora de joc. Acesta a fost si cel mai lung set al intalnirii, incheiat cu scorul 24-26.
Voluntariul si-a amintit ca evolueaza in fata propriilor suporteri si a inceput sa joace din ce in ce mai bine. Mai intai au castigat actula al treilea cu 25-20, pentru ca in cel de-al patrulea sa se impuna la 19, dupa 23 de minute de joc. Astfel, gazdele au trimis partida in decisiv.
Si in setul 5 tot gazdele au inceput mai bine si au condus in doua randuri la o diferenta de 4 puncte, pana s-a ajuns la scorul de 9-5. De aici a inceput revirimentul formatiei timisene, care a reusit sa egaleze la 14. Au urmat doua mingi lungi, ambele castigate, iar Lugojul a terminat primul meci al sezonului cu o victorie.
Tamara Miljevic a fost cea mai buna marcatoare a Lugojului, cu 27 de puncte.

In runda a doua, prima pe teren propriu, CSM Lugoj va intalni FC Arges Pitesti.