Ziua in care Romania elimina o vicecampioana mondiala, Argentina marelui Maradona. 30 de ani de la una dintre cele mai mari victorii din istoria echipei nationale. Video

Dupa ce terminase faza grupelor World Cup 1994 cu doua victorii si o infrangere, nationala Romaniei se intorcea pe Rose Bowl Stadium din Pasadena pentru o optime de finala de gala.

In 3 iulie 1994, tricolorii intalneau vicecampioana mondiala, Argentina, o echipa in care straluceau Sensini, Redondo, Caniggia, Simeone, Ortega. Maradona nu a putut juca, dupa ce la finele celui de-al doilea meci din grupa, cel cu Nigeria, „El Pibe d’Oro” este controlat de comisia antidoping, iar verdicul era unul devastator: Maradona s-a dopat cu efedrina. Astfel, vedeta Argentinei avea sa vada meciul cu tricolorii din tribuna.

Inceputul de meci a fost al sud-americanilor, care l-au testat pe Prunea cu suturile de la distanta ale lui Basualdo sau Batituta.
Si a venit minutul 11, cand Ilie Dumitrescu a executat perfect o lovitura libera obtinuta de Dorinel Munteanu si a deschis scorul. Avantajul tricolorilor a rezistat doar 5 minute, Gabriel Batistuta egaland dintr-o lovitura de la 11 metri, obtinuta tot de el.
Doua minute mai tarziu, Hagi a „strecurat” o minge printre fundasii argentinieni, Ilie Dumitrescu a pus latul, iar mingea a ajuns in plasa. Astfel, scorul primei parti era 2-1.

Repriza secunda a inceput cu cateva ocazii bune ale argentinienilor, insa golul avea sa pice in poarta sud-americana. In minutul 58, Hagi s-a infiltrat printre fundasii sud-americani, a primit mingea si l-a invins pe Islas.
Cu un sfert de ora inainte de final, Simeone a sutat la poarta, Prunea a scapat mingea in fata, iar Balbo a facut 3-2. Cu toate ca au continuat sa atace, vicecampionaii mondiali nu au mai reusit sa inscrie, iar Romania s-a calificat pentru prima data in istoria sa in sferturile de finala ale Cupei Mondiale.

Unde erau atunci, tricolorii de acum

Din lotul pe care Edi Iodrnadescu l-a avut la dispozitie la Europeanul din Germania, doar sase fotbalisti erau nascuti la momentul calificarii nationalei in sferturile Mondialului american.

Portarul Florin Nita, cel care a facut adevarate minuni prin interventiile sale, implineste chiar astazi 37 de ani.
Ceilalti jucatori ai nationalei care erau nascuti la acea data erau: Denis Alibec(5 ianuarie 1991), Nicusor Bancu(18 septembrie 1992), Andrei Burca(15 aprilie 1993), Nicolae Stanciu(7 mai 1993), Vasile Mogos(31 octombrie 1992).

1. La mulţi ani pentru Niţă! să fie sănătos! respect şi toată dragostea noastră pentru copii ăştia. le suntem recunoscători că ne-au „reanimat” patriotismul şi mândria de a fi români.

2. O Naţională de vis, un meci cu Argentina catalogat drept unul dintre cele mai frumoase și spectaculoase ale unui Campionat Mondial. Un moment unic în istoria fotbalului românesc!

3. Un turneu de senzație !! Si-acum mă mai întristez când știu că puteam să-i batem pe suedezi și să fim in primele 4 echipe din lume, cum au fost bulgarii. A fost un turneu fain. Cel mai bun al nostru.